Gáborík se dočkal, vstřelil gól a získal Stanleyův pohár

BRATISLAVA. Hokejisté Los Angeles prohrávali, ale finálový zápas s Rangers opět otočili. Podařilo se jim to potřetí v sérii a zaslouženě zvedli nad hlavy Stanleyův pohár.

V 48. minutě sice prohrávali 1: 2, ale přišla další velká chvíle Mariána Gáboríka. Kings předtím ztratili v druhé třetině náskok jedna nula. Slovenský útočník je znovu udržel ve hře, když se skvěle zorientoval před brankou. V přesilovce překonal střelou mezi nohy brankáře Henrika Lundqvista. Gáborík čtrnáctý gól

Slovenský útočník završil play off čtrnáctým gólem. O vítězství jeho týmu rozhodlo až druhé prodloužení.

Oba týmy v něm hráli aktivně a postupu trefili konstrukci branky po dvakrát na obou stranách. O výhře Los Angeles nakonec rozhodl obránce Alec Martinez v 95.minutě ve druhém prodloužení.

Gáborík se stal devátým Slovenské hokejistou, kterému se podařilo vyhrát NHL.

“Byli jsme skvělá parta. Stále byla kolem pozitivní energie. Těším se, jak to oslavíme, nyní to byl můj rok. Bude skvělé znovu donést Stanleyův pohár do Trenčína,” mluvil v rozhovoru po zápase Slovák, který si mohl potěžkat slavnou trofej jako třetí v pořadí z hokejistů Kings a po zápase dával oficiální rozhovor jako první ze domácí sestavy.

“Nikdo nechtěl jít zpátky do New Yorku, i když je to krásné město. Marián Gáborík byl od první minuty než sem přišel střelcem, který nás držel v důležitých chvílích,” dodal centr prvního útoku Anže Kopitar.Vítězný gól Aleca Martineze

Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal hrdina sedmi zápasů Justin Williams (hrál jejich sedm, má v nich čtrnáct bodů a ani jeden neprohrál).

Kalifornský klub potvrdil, že poslední tři roky je nejlepší v celé NHL. Ligu vyhrál podruhé po roce 2012.

Stal se prvním týmem, který triumfoval po tom, jak vyhrál tři série play off v sedmém utkání. Všechny tři zápasy hráli přitom hráči LA na ledě soupeře.Obdivuhodné bylo zejména první kolo, když prohrávali se San Jose 0: 3.

K nejlepším hráčem historie se zařadil lídr obrany Kings Drew Doughty, který získal v 24 letech podruhé Stanleyova poháru a má také dvě zlaté olympijské medaile.

1961 – Stan Mikita (Chicago)

2003 – Jiří Bicek (New Jersey)

2004 – Martin Cibák (Tampa Bay)

2008 – Tomáš Kopecký (Detroit)

2009 – Miroslav Šatan (Pittsburgh)

2010 – Marián Hossa a Tomáš Kopecký (Chicago)

2011 – Zdeno Chára (Boston)

2013 – Marián Hossa a Michal Handzuš (Chicago)

2014 – Marián Gáborík (Los Angeles) Přehled vítězů Stanleyova poháru (aktivní týmy, od roku 1915):